OpenOffice Veritabanı (HSQLDB) Desteği

Şimdiye kadar OpenOffice.org 1.1 sürümleri bir veritabanı tasarım yazılımı içermiyordu. OpenOffice.org 2.0'dan itibaren yeni bir veritabanı kolayca dosya - Menü altından oluşturulabiliyor.

 

OpenOffice 2.0 ile gelen asıl yenilik veritabanı tasarım desteği. Merakla beklenen veritabanı desteği bölümüyle şimdiden çok ses getirmeye başladı bile. Yeni başlayan kullanıcılar için "Yeni Tablo Sihirbazı" mucizeler yaratıyor.

 

Başka bir veritabanına bağlanarak işlemler yapabildiğiniz gibi OpenOffice.org'a gömülen veritabanını da kullanabiliyorsunuz. Hiç SQL bilmeyenler bile kolayca gömülü HSQLDB veritabanı motoru sayesinde Java teknolojisini de kullanarak veritabanı oluşturabiliyor. Bütünleşik veritabanı HSQLDB ve Java altında çalışılıyor. Sisteminizde Java yoksa, bu durum veritabanı sistemini kullanamayacağınız anlamına geliyor. Sun un sitesinden J2SDK indirerek bu sorunu aşabilirsiniz.

 

HSQLDB ile harici bir veritabanına gerek duyulmuyor. Tüm bilgiler (tablo tanımları, veriler, sorgular, formlar, raporlar vb) bir XML dosyasında tutuluyor. HSQLDB veritabanı hakkında daha fazla bilgi almak için http://hsqldb.sourceforge.net/ adresinde sizleri bekliyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !