Facebook Uygulama Geliştirme

Facebook uygulaması geliştirmek web geliştiricilerin çokta uzak olmadıkları bir olgu. Aslında Facebook'un yaptığı sadece kendi ekranında pencere içerisinde (canvas) sizin yazmış olduğunuz uygulama ve dolayısıyla web sayfasını açması, çalıştırması.

Bu bağlamda Facebook uygulama platformunda temel olarak üç teknoloji ve terminolojiden söz etmek mümkün. Ara yüz teknolojisi olarak kullanabileceğiniz API, basit amaçlı sorgu teknolojisi olan FQL teknolojisi ve biçimlendirme teknolojisi FBML.

Facebook uygulama geliştiricilerin Developer adlı uygulamayı profillerine yüklemeleri gerekiyor. Geliştireceğiniz uygulamayı sisteme dahil etmek için kullanılan API key için gerekmektedir.Oldukça fazla sayıda uygulama geliştirme dokümanı ve çeşitli dillerde kütüphaneleri ve kod örnekleri de Facebook Developer sitesinden erişebilirsiniz. Kod örnekler ise Developer Wiki sayfasında erişilebilir. Facebook resmi olarak PHP (4 ve 5) ve Java API kütüphanelerini detekliyor. Fakat siteden Action******, Cocoa, ColdFusion, .NET, Perl, Phyton, Ruby ve VB.NET kütüphanelerine ulaşmak mümkün.

Facebook uygulamasının basitçe çalışma mantığına değinmek gerekirse; Facebook kullanıcısı uygulamanıza girdiğinde istemci tarayıcısı Facebook sunucularına bir istekte bulunuyor. Facebook bu isteği arka planda aslında sizin web sunucularınıza iletiyor. Yani Facebook sunucusu gel-geç mantığında sunucularınıza yönlendirme yapıyor. Web sunucunuda çalışan uygulamanız API kullanarak Facebook sunucularına bağlanıp kimlik sorgulaması, kullanıcı sorguları gibi gerekli sorgulama işlemlerini yaptıktan sonra FBML oluşturarak bunu yanıt olarak Facebook sunucusuna gönderiyor. Facebook sunucusu ise bu yanıtı işleyip bağlı kullanıcının tarayıcısına yanıt olarak geri dönüyor. Kısaca çalışma mantığı bu şekilde işlemekle birlikte ********** kodlarının problem çıkarttığını belirtmek isterim.

Adım adım bir Facebook PHP uygulaması geliştirme makalesine buradan erişebilirsiniz. Makalenin orijinal ing metnine buradan erişebilirsiniz.Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !