CVS versus SVN

Oldukça başarılı bir CVS & SVN karşılaştırmasına buradan erişebilirsiniz. Toplam skor olarak SVN in daha başarılı olduğu sonucuna ulaşmışlar.

Karşılaştırma kriterleri arasında çalışma performası en çok ilgimi çekenlerden. SVN in basit text tabanlı bir versiyon yönetim sistemi olmaması nedeniyle performasının CVS e göre daha iyi olduğu belirtilmiş. Kullandığım kadarıyla gördüğüm sonuçta zaten bundan farklı olmadı. CVS teki versiyon kontrolleri ve karşılıklı anlaşma (negotiation) aşamaları SVN de daha hızlı ilerlemekte.

Kullanılan dosya yapısı itibariyle oluşan hataları CVS te sunucu makine üzerinde düzeltmeler mümkün iken SVN de kullanılan binary dosya formatı ile bu mümkün görünmemekte. Elle müdahale imkanının kaldırılması aslında kendini bilmez kullanıcılar tarafından yapılan elle düzeltme sırasında oluşacak hataları da ortadan kaldırmakta.

SVN de benimsenen hepimiz yada hiç birimiz mantığı (all or nothing) da aslında oldukça gerekli bir işleyiş mantığı. CVS te yaşanan yarım kalmalar sonucunda elimizdeki çalışan versiyonunda bozulduğu çoğu zaman başımıza gelen bir durum. Hata oluştuğu durumda en azından geri almak tüm programlardan beklediğimiz bir özellik.

CVS text tabanlı bir versiyon yönetim sistemi olduğundan binary tipteki dosyalar extra uğraşıya sebep olmakta. Yani en azından CVS e eklerken dosya tipinin doğru olarak verilmesi oldukça önemli. Bu aşamadaki hatalar dosyalarınızı kullanılmaz hale getirebilir. SVN deki binary dosya saklama yönetemi ile süreçleriniz daha hızlı ilerlemekte, her tipteki dosyayla kolaylıkla işlem yapabilmenizi sağlamaktadır.

CVS in yaygın kullanım alanı dolayısıyla birçok araçta bulunan otomatik CVS desteği ise SVN i faka bastırmakta. Eclipse kullanıcıysanız SVN plugin leri mevcut fakat tüm yazılım geliştirme araçlarında henüz yaygın plugin desteğinden söz etmek mümkün değil.

Kısaca CVS ve SVN versiyon yönetim araçlarını inceleyen makaleden kısa birkaç alıntı yapmaya çalıştım. Makalenin orjinal haline ise buradan ulaşabileceğinizi daha önce de belirtmiştim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !